.....Advertisement.....
.....Advertisement.....

Track & field teams place at CR meet

-A A +A
By The Staff

The Chiefland Middle High School track and field teams —both boys and girls —  placed sixth overall in the 16th Annual Crystal River Track & Field meet held on Saturday, March 8, but that does not tell the “tale of the tape” for the teams' performances. 

Previous
Play
Next

In the final tallies: 

•  Wiregrass Ranch took first place in the women's events, with 162 total points, followed by Lecanto, 140.5; Springstead, 109; Crystal River, 105; Newberry, 63; Chiefland, 33; Cedar Key, 22.5 and Fort White, 17. 

• Springstead took first place in the men's events with 158 total points, followed by Lecanto, 104; Newberry, 102; Crystal River, 91; Wiregrass Ranch, 89; Chiefland, 52; Fort White, 25 and Cedar Key, 13. 

The Chiefland Indians track team won first place in the 4x400 meter finals with a 3:49.08 time. Teammates Glenndale McMahon, Thurman Bailey, Tucker Whetstone and Tyler Pitts brought home medals. 

Glenndale McMahon, a junior, took first place in the 200 meter men's dash with a time of 23:01. 

Tremaine Brown, an 8th grade student, brought home third place in the 100 meter dash with a time of 11.07. 

Jolie Anderson, an eighth grade student, took third place with a time of 5:45:74 in the 1,600 meter run. 

In the shot put finals, Emyjah Carmen, an eighth grade student, won third place with a 30-foot throw. 

 

The results from the 16th Annual Crystal River Invitational Track Meet for Chiefland were:

Event Place Overall Athlete Result

F 100 meter Hurdles Finals 7 7 Martin, Naja 18.84

F 100 Hurdles Finals 12 12 Telgen, Kira 19.75

F 100 Hurdles Finals 13 13 Hutson, Tori 20.30

F 100m Finals 11 11 Hopkins, Ashonte 14.10

F 100m Finals 12 12 Acevedo, Colima 14.23

M 100m Finals 3 3 Brown, Tremaine 11.07

M 110 Hurdles Finals 4 4 Whetstone, Tucker 19.61

M 110 Hurdles Finals 8 8 Hess, Michael 21.71

F 1600m Finals 3 3 Anderson, Jolie 5:45.74

F 200m Finals 12 12 Hopkins, Ashonte 31.65

F 200m Finals 15 15 Hudson, Reagan 34.31

F 200m Finals 17 17 Williams, Kirnae 34.89

M 200m Finals 2 1 McMahon, Glenndale 23.01

M 200m Finals 15 14 Pitts, Tyler 26.84

F 300 Hurdles Finals 11 12 Telgen, Kira 56.80

F 300 Hurdles Finals 14 15 Hutson, Tori 1:01.80

M 300 Hurdles Finals 4 4 Whetstone, Tucker 47.762

M 300 Hurdles Finals 8 8 Hess, Michael 55.94

F 3200m Finals 5 5 Anderson, Jaycie 13:40.50

M 3200m Finals 10 10 Adams, Chance 12:06.99

M 3200m Finals 14 14 Stockman, Luke 14:04.47

F 400m Finals 5 5 Anderson, Jolie 1:05.35

F 400m Finals 12 12 Hudson, Reagan 1:18.51

F 400m Finals 13 13 Levy, Payton 1:19.73

F 400m Finals 14 14 Acevedo, Colima 1:26.79

F 4x100m Finals 4 4 Chiefland HS 56.70

F 4x400m Finals 6 6 Chiefland HS 4:41.55

M 4x400m Finals 1 1 Chiefland HS 3:49.08

M 4x800m Finals 6 6 Chiefland HS 11:58.99

F 800m Finals 10 10 Renaud, Erin 2:47.08

F 800m Finals 13 13 Hite, Morgan 2:54.19

M 800m Finals 7 6 Bailey, Thurman 2:13.20

M 800m Finals 18 17 Horne, Aiden 2:50.27

F Discus Finals 6 6 Telgen, Kira 73-04.00

F Discus Finals 18 18 Carmen, Emyjah 48-00.00

M Discus Finals 9 9 Bailey, Thurman 83-02.00

M Discus Finals 13 13 Coley, Cody 69-06.00

M Discus Finals 18 18 Small, Iredius 52-07.00

M High Jump Finals 6 6 McMahon, Glenndale  5-04.00

F Long Jump Finals 12 12 Hutson, Tori 11-11.50

F Long Jump Finals 17 17 Martin, Naja  9-11.50

M Long Jump Finals 16 16 Pitts, Tyler 15-03.00

M Long Jump Finals 18 18 Whetstone, Tucker 14-04.00

F Shot Put Finals  3  3 Carmen, Emyjah 30-00.00

F Shot Put Finals 19 19 Levy, Payton 21-01.00

M Shot Put Finals  5  4 Coley, Cody 41-07.50

M Shot Put Finals 16 15 Small, Iredius 25-09.50

M Triple Jump Finals 10 10 Hess, Michael 27-03.00